Dihanje čistega svežega zraka je bistveno za ohranjanje zdravja.
Prenaseljena mesta, preobremenjene ceste, kadeče se cevi tovarn in obratov, nenehni razvoj in kmetijske dejavnosti negativno vplivajo na zračno okolje.
Po raziskavi Svetovne zdravstvene organizacije je onesnaženost zraka in zraka v zaprtih prostorih glavni dejavnik obolevnosti in umrljivosti po vsem svetu. Danes 91 % svetovnega prebivalstva živi v mestih in se spopada z vrtoglavim onesnaževanjem.
Najbolj škodljive učinke na zdravje ljudi pripisujejo dušikovemu dioksidu, škodljivim trdnim delcem in povišanim koncentracijam ozona. Stavbe v gradnji in projekti prenove lahko povzročijo tudi onesnaženje zraka. Obsežna raziskava primerov, povezanih s slabo kakovostjo zraka v zaprtih prostorih, je pomagala ugotoviti ključne dejavnike, ki negativno vplivajo na naše dihalno okolje.
Osnovni namen prezračevanja je dovajanje čistega svežega zraka v prostor. Prezračevanje mora biti pravilno uravnoteženo. Nizek notranji tlak v odsotnosti dovodnih naprav, opremljenih s filtri, povzroča prodiranje umazanega zunanjega zraka skozi različne razpoke in odprtine– poleg tega, če so stene in okna nepredušni, se bo znašel skozi kanalizacijo, če ta ni dobro zatesnjena.
V hladni sezoni odvodni ventilatorji odstranjujejo topel ustaljen zrak iz stavbe, medtem ko suh hladen zrak vstopa v prostore skozi razpoke in puščanja v okenskih steklih in vratih, kar povzroča poslabšanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih.